Stanken fra ”heksebålene” lå over Europa. Kirkens menn brant enkeltmennesker, grupper mennesker og hele landsbyer. Fra dette kulturelle utviklingstrinnet vokste en av de mest djevelske løgnene om jødene frem: Jøden som barnemorder; blodet fra drepte barn ble brukt for å tilvirke usyret brød til påskehøytiden.
I sin tid som utenrikskorrespondent rapporterer Lars Sigurd Sunnanå så ofte han kunne via folkekanalen NRK-Dagsrevyen begravelser av barn som var drept i sammenstøt mellom den israelske hær og ”aktivistene” i Gaza og på Vestbredden. Det ble etter hvert grunn til å anta at raffinementet ikke hadde annet budskap enn å vedlikeholde av myten om jøden som barnemorder satt i samtidens kontekst.
Odd Karsten Tveit har i skrift og tale i årevis demonstrert sin avsky for israelere. Nå har Tveit tatt opp tråden etter Sunnanå. I søndagsrevyen den 20. ds. rullet gravfølget til en ti års gammel jente over skjermen. Tveit rapporterte omhyggelige at jenta hadde sittet i en drosje sammen med sin tante: Vi siktet på hjulene, hadde soldatene sagt. Men Tveits budskap var ikke til å misforstå: De israelske soldatene siktet naturligvis ikke på bilhjulene, men på jenta, ellers hadde de jo truffet tanta, ikke sant?
Det er interessante og alarmerende at den politiske og redaksjonelle ledelse i NRK-Dagsrevyen lar vinklingen fortsette. Innser man ikke at disse barnedrap-sekvensene i særlig grad bidrar til økt intisemittisme i Norge?
Postet i min Dagbladblogg 20.03.06